Our staff

HVHS Senior Leadership Team 

          Denise Johnson           Principal
       Tim Fox                    Deputy Principal
           Nick Larkin                  Deputy Principal

             Kareen Kennedy            Deputy Principal
   Fiona Pearson -   Deputy Principal
Grace Wright - Deputy Principal

For general enquiries:

Email: principal@hvhs.school.nz

Phone: 04 566 4584

How to contact staff - please email staff in this format: firstname.lastname@hvhs.school.nz

Head of Learning Areas 

Adrian Cartwright and Anna Flaherty - CW and FY - The Arts
Rebecca Feerick - FE - English
Richard Maxwell - MX - Science
Jon Nash - NA - Mathematics
Katie Long - LO - Technology
Mark Oates - OA - PE and Health
Tim Overton - OV - Social Sciences
Jairo Trujillo-Ramirez - TJ - Languages
Rob King - KI - Learning Pathways


Deans
 

Stephen Gibson - GI - Year 9 Dean
Sara Pollard - PO - Year 9 Dean

Kirsten Taylor - TA - Year 10 Dean
Jonathan Sarich - SR - Year 10 Dean

Angus Devine - DV - Year 11 Dean
Teri McMullan - MM - Year 11 Dean

Aimee Francois - FR - Year 12 Dean
Jason Tierney - TI - Year 12 Dean

Sarah Marchant - MT - Year 13 Dean
Jeremy Keane - KN - Year 13 Dean

Guidance 

Claire Ross- RS - Guidance Counsellor
Joanna Logan - LG - Guidance Counsellor
Lloyd Ward - WA - Guidance Counsellor
Karen Molloy -  ML - Part time Guidance
Courtney Bardsley-Chan - Youth Worker
David Goldsbury - Youth Worker
Michael Broadley - Youth Worker
Sophie Tennent - Youth Worker

Head of Specialist Areas
Simon Hodge - International Director
Heather Lear - LR - Tautoko -Supported Learning Centre
Jude Allen - AL- Careers
Nicola Fletcher - FL - SENCO
Cara Penfold - PF - SENCO


Teachers

Benjamin Allan - AA - Technology
Alice Alva - AV - Art
Megan Anderson - AD - PE & Health
Sheena Anglesey - AN - Science
Bernard Beckett - BE - Drama
Jill Bell - BB - Mathematics
Marcus Blomquist - BQ - Mathematics
Sarah Bouagila - BG - Mathematics
Michelle Buist - BS - Technology
Evelyn Burgos - BU - Mathematics
Esther Cardwell - CA - English
Adrian Cartwright - CW - Art
Jamie Casley - CS - Literacy
Alan Cathro - CT - Art
Lucy Chave - CV - Commerce
Paul Christeller - CI - Mathematics
Daniel Ciapa - CP - Technology
Olivia Copeman - CO - Business Studies
Cameron Conradie - CN - Mathematics
Madeleine Dean - DA - Languages
Christelle Deba - DB - Languages
Richard Edwards - ED - Science and International Dean
Rebecca Feerick - FE - English
Anna Flaherty - FY - Drama
Emma Gardenier - GA - English
Stephen Gibson - GI - Social Sciences
Bryan Gillies - GL - Technology
Charlotte Glucina - GN - English
Emma Govind - NE - Supported Learning Centre
Joel Green - GE - Social Sciences
Kasper Griffith - GF - Mathematics
Julie Grondin - GO - Mathematics
Yanling Guo - GU - English Language
Jordan Haig - HG - Technology
Kirsty Hall - HA - English
Brooke Hall-Jones - HJ - English
Genevieve Hanify - HI - English
Laurel Hewetson - HE - English, Social Studies
Anton Heyns - HEY - Maths, Social Sciences
Leonore Hoke - HK - Science
Anne Hubbard - HD - Science
George Ichim - IC - Science
Annette Inglis - IN - Science
Felicity King - KG - Technology
Hayley Knights - KS - Social Sciences
Kyle Knowles - KL - Social Sciences
Ioanna Koroniadis - KO - Media Studies, Drama
Sarah Langley - LA - Languages
Robyn Lantsbery - LY - English
Katriona MacDonald - MO - Music
Eve Martin - MN - Science
Tony McLean - TM - Technology
Shaun McRoberts - MC - English
Shelley Meehan - ME - Science
Kylie Miller - MR - Science
Alannah Morris - MS - PE
Paul Morris - MI - English
Geoff Newby - NB - Technology
Darell Ngatai - NG - Te Reo
Josh Nicholls - NI - PE & Health
John Norris - NS - Technology
Claire Oakley - OK - English
Philippa Plewinski - PL - Mathematics
Sara Pollard - PO - English
Elena Prado - PD - Languages
Rajnesh Prasad - PS - Mathematics
Emma Pritchard - PR - Art
Chris Riley - RI - Science
Sarah Robbins - RB - Mathematics and Science
Kereru Rogers - RG - Te Reo
Sarah Roper - RO - English Language
Jill Skinner - SK - Mathematics
Emily Snelgrove - SN - Science
Eric Speakman - SM - Social Sciences
Corey Spence - SP - Drama
Kat Thomsen - TH - PE & Health
Frank Versteegen - VE - Science
Aru Vythilingam - VY - Commerce
Tim Webster - WB - Drama & Social Sciences
Gary Wilby - GW - Music
Hugh Williams - WL - Social Sciences
Jim Woodland - WO - Social Sciences

Support Staff 

Sheryl Beaumont - Learning Support Assistant, SLC
Jackie Bircham - Learning Support Assistant
Amyrose Blatchford - Foods Technician
Suzanne Broughton - Resource Centre Manager
Stephanie Calder - Learning Support Assistant, SLC
Jo Canton - First Aid Officer
Christine Carline - Learning Support Assistant, English Language
Thomasina Chappel - Administration Support
Rebecca Clarke - Learning Support Assistant, SLC
Olivia Collins - Learning Support Assistant, SLC
Magali De Ridder - Learning Support Assistant
Barbara Duff - Learning Support Assistant
Stephanie Fifield - Learning Support Assistant, SLC
Jodene Fitness - Pathways Administration
Judith Gardiner - Learning Support Assistant/Archives
Lana Goddard - Resource Centre Assistant
Shauna Gratton - Library Assistant
Catherine Guo - International Manager
Keiron Harding - Technology Support
Emma Heath - Science Technician
Sharyn Heathcote - Learning Pathways Coordinator
Grace Hiess - Learning Support Assistant, English Language
Shayne Johnson - Caretaker
Donna Keenan - Accounts
Jacinta Keenan - Director of Sport
Raewyn Kerr - Office Administration
Mais Khantoumani - Learning Support Assistant, English Language
Anna Kingsford - International Accommodation Coordinator
Javed Koya - Sports Coordinator
Simon Kydd - Property Manager
Jing Lyu - Learning Support Assistant, SLC
Cara Maidment - Learning Support Assistant
Emma Maidment - Library Assistant
Jo-Anne Mcasey - Learning Support Assistant
Suzie McClelland - Learning Support Assistant
Meghan McKeefry - Gateway Administration
Tara McKnight - Library Assistant
Hayley McLean - Finance Manager
Victoria Mitchell - Learning Support Assistant, English Language
Jodie Murden - Business Manager
Chloe Norling - Learning Support Assistant
Peti Olsen - Learning Support Assistant
Aki Paea - Cleaner
Ross Philip - Learning Support Assistant, SLC
Lesley Robson - Learning Support Assistant
Harry Rowland - Learning Support Assistant
Wayne Rutherford - Audio-Visual Manager                                                                                        Clare Sevicke-Jones- Enrolments
Frances Sheriff - Alumni and Fundraising Administrator
Geethangini Sudhakaran - Learning Support Assistant, SLC
Catherine Sullivan - Learning Support Assistant, SLC
Wendy Tukapua - Sports Coordinator
Andrew van Schaik - Science Technician
Maribel Vargas-Powell - Learning Support Assistant - English Language
Karnabie Weitzel - Student Receptionist